Solární panely na plachtových halách – možnosti a výhody

Solární panely na plachtových halách – možnosti a výhody

Vyplatí se instalace solárních panelů na plachtové haly? Zjistěte, jaké jsou možnosti, omezení a kdy dává fotovoltaika na hale smysl.

V posledních letech zažily solární panely (FVE) doslova boom. Hledání způsobů, jak efektivně využít střechy hal a přeměnit je v energetické zdroje, se tak stalo velkým tématem. Ale jak to vlastně je s montáží solárních panelů na plachtové haly?  

Plachtové haly a solární panely – realita vs. očekávání

Na první pohled by se mohlo zdát, že každá střecha je dobrá pro instalaci FVE. U ocelových hal s pevným opláštěním to opravdu platí, záleží pak jen na statice konstrukce jestli zvládne dané přitížení.

Ale co montované haly a stany s PVC oplátěním? Tam je to jiný příběh. Bohužel i nejlépe ošetřený prostup přes PVC opláštění může do budoucna dělat problémy, proto nejsou haly s plachtovým opláštěním vhodné na umístění FVE panelů. Pokud už někdo na plachtovou halu solární panely instaluje, jsou to ohebné nalepovací panely, které jsou lehčí, ale i tak jejich využití není příliš rozšířené.  

Nalepovací panely jako jediné řešení?

Máme například zákazníka z Pardubic, který na své dvě plachtové haly zkoušel použít právě nalepovací panely. Chtěl po nás technické listy k plachtě, aby mohl ověřit možnosti nalepení a nedošlo k poškození opláštění. Realita ale ukazuje, že to není běžná praxe a  nakonec je na haly neumístil.  

Navíc jsou dnes na trhu i plachty s integrovanými fotovoltaickými články, ale ty jsou extrémně drahé a přínos energie je oproti klasickým panelům nízký. Takže i když to technicky možné je, poměr cena/výkon je zatím velmi nevýhodný.  

Ekonomická rozvaha – proč to většinou nedává smysl? 

Když se investor rozhoduje o hale, řeší především finanční smysluplnost projektu. U plachtových hal se obvykle počítá s nízkou pořizovací cenou nebo dočasným využitím – jako provizorní nebo doplňkové řešení, než firma pořídí trvalou stavbu.  

Pokud tedy vezmeme cenu haly, cenu pevné (trapézové/sendvičové) střechy a cenu FVE, většina investorů zjistí, že se to nevyplatí. A to i přesto, že část nákladů by se mohla vrátit v rámci dotací. Ve většině případů tak investor realizuje ,,lehkou montovanou’’ halu a s umístěním FVE se soustředí třeba na stávající budovy. 

Solární panely na plachtové hale? Spíše ne.

Pokud chcete mít solární panely na hale, logickým řešením jsou haly s trapézovým nebo sendvičovým opláštěním. U plachtových hal to ve většině případů nedává smysl – a už vůbec ne u hliníkových stanů.  

Štítky z našich článků

Potřebujete poradit?

Další články z našeho blogu o halách

Přejít do blogu
Montované haly z Polska vs. česká výroba – jak se vyznat v nabídce hal?

Montované haly z Polska vs. česká výroba – jak se vyznat v nabídce hal?

Zní to jako lákavá nabídka, ale… má svá ale. U dovozových montovaných hal i lehkých stanových hal je důležité myslet na to, zda mají vše potřebné pro bezproblémové „využívání“ u nás v ČR. Můžete totiž velmi snadno narazit a náklady pak letí nahoru raz dva. Nemluvě o tom, kolik času strávíte vyřizováním všeho okolo.

Přečíst článek
Předchozí Následující
Nezávazná poptávka